Urlop macierzyński a dalsze warunki zatrudnienia

Urlop macierzyński jest naprawdę bardzo cennym czasem dla każdej mamy. Jednak jak w świetle prawa wygląda okres ochronny takiej kobiety oraz na jakich zasadach może ona powrócić na pełnione przed urlopem stanowisko pracy? Każda z kobiet, chcących udać się na ten szczególny rodzaj urlopu powinna wiedzieć o tym iż jest w szczególny sposób chroniona przez prawo. W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego kobieta nie może zostać zwolniona, ani nie może zostać rozwiązana  nią umowa o pracę.

Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdej mamy, która oszczędza kobiecie wiele stresów. Kobieta spokojnie może zająć się regeneracją potrzebnych jej sił oraz opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Niestety, ta ochrona kończy się po zakończeniu urlopu, a nie trwa jeszcze przez jakiś czas.

Mimo wszystko kobiecie przysługuję jeszcze pewne prawa. Prawa te określają warunki na jakich pracodawca ma przyjąć z powrotem kobietę po odbyciu owego urlopu macierzyńskiego. Przede wszystkim pracodawca musi zapewnić takiej kobiecie miejsce pracy nawet w wypadku, gdy dane stanowisko zostanie zlikwidowane.

W wypadku wystąpienia takiej sytuacji, kobieta wracająca z urlopu powinna dostać stanowisko, które przyniesie jej pensję jaką stanowiło jej wynagrodzenie przed urlopem. Może być ona wyższa (w wypadku podwyżek, dotyczących jej stanowiska pracy), ale w żadnym wypadku nie mniejsza. Jak więc widzimy, państwo bardzo dba o kobiety zostające matkami. Dostają one czas na powrót do formy, oraz mają zapewniony powrót na dawne stanowisko pracy. Kobieta po porodzie nie powinna się zatem martwić, że zostanie pozbawiona pracy a co za tym idzie środków, potrzebnych do utrzymania dziecka.