Umowa wynajmu mieszkania. Co powinon się w niej znaleźć?

Jesteś szczęśliwcem posiadającym dodatkową nieruchomość w postaci mieszkania i bierzesz pod uwagę to, aby komuś je wynająć? Wiedz, że jesteś w sytuacji wprost doskonałej, bo wygląda na to, że wkrótce zyskasz paswyne źródło dochodu, które wzmocni Twój rodzinny budżet.

Wiedz jednak, że planując wynajem mieszkania w Katowicach czy też w jakimkolwiek innym mieście w Polsce musisz pamiętać o tym, aby spisać przy tym stosowną umowę. Zadaniem takiej umowy jest nie tylko zaleganizowanie całego wynajmu, ale też zabezpieczenie i Ciebie jako właściciela mieszkania i osoby, która będzie je wynajmować. Dlatego też przygotowując umowę najmu mieszkania zadbaj o to, aby znalazły się w niej wszystkie potrzebne informacje.

Forma umowy najmu mieszkania jest dość standardowa. Po pierwsze musisz pamiętać, aby znalazły się w niej informacje odnośnie daty podpisania umowy, a także miejsca, w którym to doszło do złożenia podpisów. W pierwszej części umowy zamieścić trzeba również informacje dotyczące osób, pomiędzy którymi jest ona podpisywana. Musisz tu zapisać imię i nazwisko swoje oraz wynajmującego, a także odnośnie Waszych adresów zamieszkania i serii i numeru dowodu osobistego.

W kolejnym punkcie umowy należy zaznaczyć, że wynajmujący jest pełnoprawnym właścicielem mieszkania, które wynająć chce najemcy. Warto zaznaczyć tutaj jak duże jest mieszkanie wymieniająć wszystkie znajdujące się w nim pomieszczenia.

Kolejny punkt będzie wymagał od Ciebie tego, aby wymienić w nim informacje odnośnie wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu. Musisz wymienić tu wszystko co przyjdzie Ci do głowy, jeśli bowiem zapomnisz tu o wymienieniu np. mikrofalówki, a w późniejszym czasie najemca postanowi ją sobie zabrać, to nie będziesz miał żadnego dowodu na to, że faktycznie mikrofalówkę taką posiadałeś. Ogólnie rzecz biorąc listę rzeczy będących wyposażeniem mieszkania wymienić można w załączniku do umowy.

W umowie zaznaczyć należy również długość trwania umowy. Sprawa jest jasna, że należy tu również zawrzeć informacje odnośnie kwoty, za jaką wynajmowana jest umowa. Trzeba też wspomnieć o wysokości kaucji, jak również o numerze konta, na które dokonywana ma być wpłata, nie wolno zapomnieć tu również o terminie płatności.

Podpisując taką umowę najemca musi zobowiązać się przeważnie również do tego, że wynajmowany lokal zwróci w niepogorszonym stanie, w przeciwnym wypadku utracić może kaucję.

Na końcu umowy zawrzeć należy kilka standardowych informacji dotyczących tego, że np. umowa została sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach.