Pozew o alimenty

Po rozwodzie oboje rodzice powinni ponosić koszty utrzymania dziecka. Kiedy jednak tak się nie dzieje można złożyć w sądzie wniosek o zasądzenie alimentów. Taki wniosek składa się we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania (lub miejsca zamieszkania pozwanego) sądzie w jego wydziale rodzinnym i nieletnich.

Tylko bowiem taki wydział sądu zajmuje się rozpatrywaniem tego rodzaju spraw. Pozew o alimenty nie musi być pisany przez prawnika. Napisanie takiego dokumenty jest na tyle proste, że z pewnością każdy poradzi sobie z tym samodzielnie. Pozew o alimenty, który jest już gotowy możemy złożyć w biurze podawczym sądu samodzielnie lub też zdecydować się na wysłanie go pocztą.

Jeżeli wybierzemy tą drugą opcję zawsze musimy zdecydować się na wysłanie pozwu listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. Musimy mieć bowiem gwarancję, że pismo do sądu wpłynęło. Ustalając sumę, o którą zamierzamy walczyć warto pamiętać, że prawo nie określa ani dolnej ani też górnej granicy. Z całą pewnością należy jednak zachować zdrowy rozsądek. W kolejnym wpisie podpowiemy Wam jak powinien wyglądać pozew o podwyższenie alimentów.