obowiązek wydania świadectwa pracy

Obowiązek wydania świadectwa pracy

W ostatnim czasie mieliśmy przykrą okazję do zapoznania się z problemami różnych osób, które miały trudności z otrzymanie świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy. Sprawa ta w naszej redakcji wzbudziła spore emocje, a to z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak pracodawca może wzbraniać się przed tym obowiązkiem, jakim jest wydanie świadectwa pracy.

Tak – dokładnie wydanie świadectwa pracy to obowiązek pracodawcy, z którego w żaden sposób nie jest on w stanie się wykręcać. Jeśli więc pracujesz bądź pracowałeś dla kogoś, kto nie wystawia lub wystawia, ale z wielkim bólem swoim pracownikom świadectwo pracy, to wiedz, że jest on człowiekiem nieuczciwym, łamiącym polskie prawo!

Jeśli chcesz mieć jakąś podpornę prawną, która da Ci niezbity argument przeciwko pracodawcy mającemu problem z wydaniem świadectwa pracy, to powinieneś powołać się na art. 97 Kodeksu Pracy, który mówi wyraźnie, że pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu z nim współpracy. To czy pracodawca wyda Ci świadectwo pracy w najmniejszym nawet stopniu nie jest zależne od formy i klimatu, w którym żeście się rozstawali! Jeśli w to nie wierzysz, to zapoznaj się z fachową poradą w tym zakresie zamieszczoną na portalu: https://www.blizejprawa.pl/prawo-pracy/obowiazek-wydania-swiadectwa-pracy/

Jeśli Twój pracodawca pomimo powołania się na Kodeks Pracy nadal nie chce wystawić Ci świadectwa, to pozostaje Ci wykonanie jednej czynności, jaką powołanie się na artykuł 99 Kodeksu Pracy, który daje Ci prawo do ubiegania się o wypłacenie odszkodowania, które wypłaci Ci pracodawca z tytułu strat, które poniosłeś z powodu braku spełnionego przez niego obowiązku. Postrasz go tym, a z pewnością Twoje świadectwo pracy szybko się znajdzie.