Jakie uprawnienia posiada notariusz?

Ogólnie rzecz biorąc notariusz podobnie jak prawnik jest urzędnikiem państwowym. Oczywiście obie te pozycje znacząco się od siebie różnią aczkolwiek posiadają także pewne cechy wspólne.

Tak czy inaczej każdy notariusz posiada ochronę taką samą, która przysługuje innym funkcjonariuszom publicznym.

Wszystkie zadania, które na naszą prośbę wykonuje notariusz tzn. tworzenie dokumentów i oświadczeń posiadają status dokumentów urzędowych. W momencie, kiedy notariusz w Poznaniu dokonuje jakichkolwiek czynności powinien działać na korzyść wszystkich stron tego postępowania a co najważniejsze również godnie z obowiązującym prawem.

Główne zadanie, które spełnia miejsce takie jak kancelaria notarialna Poznań na poziomie kraju to w pewnym sensie odciążenie sadownictwa. Dzięki notariuszowi nie należy w razie takiej potrzeby dochodzić prac c do budynków czy ziem lub udowadniać, że rzeczywiście do nas należą skoro posiadamy akt notarialny.

Można, więc powiedzieć, że w pewnym sensie notariusze działają podobnie do instytucji sądowych. Ich zapłata z wykonanie takich a nie innych czynności jest odgórna i nie można jej samodzielnie zmieniać. Należy, więc uznać, że to, co wykonuje dla nas notariusz to na pewno nie usługi. Są to czynności państwowe, za które pobierana jest tak zwana taksa.

Powinniśmy o takich aspektach pamiętać i nie obawiać się, że jedni notariusze pobierają niższe opłaty natomiast
drudzy wyższe. Tak z całą pewnością nie jest, więc nie trzeba się o to w jakimkolwiek stopniu
martwić już na początku.