Czym jest i na czym polega urlop macierzyński?

Każda kobieta, w pewnym momencie swojego życia, myśli o powiększeniu swojej rodziny. Czasami jednak, wieść o tym iż spodziewamy się dziecka jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Jeśli jesteś kobietą pracującą zawodowo, powinnaś tym bardziej przybliżyć sobie temat omawiający zagadnienie urlopu macierzyńskiego. Czym on tak naprawdę jest i kiedy można z niego skorzystać? Urlop macierzyński dostają kobiety, które podczas trwania stosunku pracy urodziły dziecko. Podczas takiego urlopu, kobieta może zregenerować siły oraz poświęcić czas na opiekę nad dzieckiem. Podczas trwania takiego urlopu, kobiecie należy się 100 % pensji.

Od czego uzależniony jest okres trwania takiego urlopu? Uwarunkowane jest to ilością urodzonych dzieci, w trakcie jednego porodu. Według polskiego prawa, kobieta która urodziła jedno dziecko ma prawo do odbycia 20 tygodni pełnopłatnego urlopu. Liczba tygodni wzrasta wraz z liczbą dzieci i wynosi kolejno 31 tygodni dla dwójki dzieci, 33 tygodnie dla trójki dzieci, 35 tygodni dla czwórki dzieci oraz 37 dla pięciorga dzieci i większej liczby dzieci.

Warto wspomnieć iż jeden tydzień, w tym wypadku stanowi równe 7 dni kalendarzowych. Okres trwania urlopu macierzyńskiego, nie koniecznie musi się zacząć w dniu porodu. Każda kobieta ma prawo do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego już dwa tygodnie przed planowaną datą porodu.

Urlop macierzyński, we wspaniały sposób chroni także, każdą kobietę w trakcie jego trwania. Podczas trwania takiego urlopu kobieta nie może zostać zwolniona z pracy. Jednak po zakończonym urlopie pracodawca ma prawną możliwość do wręczenia kobiecie wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy. Urlop macierzyński jest wspaniałą możliwością na zregenerowanie sił, oraz poświęcenie się maleństwu wtedy gdy najbardziej potrzebuje czułej, matczynej opieki. Każda kobieta powinna dokładnie zapoznać się z tym tematem, oraz z innymi prawami jakie przysługują jej jako młodej matce.